首页
10月联考
2024年衡水金卷先享题 分科综合卷 全国乙卷 英语(一)答案
2024年衡水金卷先享题 分科综合卷 全国乙卷 英语(一)答案正在持续更新,目前金太阳答案为大家整理了相关试题及答案,供大家查缺补漏,高效提升成绩。
本文从以下几个角度介绍。
-
1、2024年衡水金卷先享题英语四
2、2024衡水金卷先享题分科综合卷英语二
3、2024衡水金卷分科综合卷英语
4、2024衡水金卷先享题全国卷二
5、2024衡水金卷先享题答案高三一轮英语
6、2023-2024衡水金卷先享题答案英语
7、衡水金卷先享题答案2024英语全国二卷
8、2024衡水金卷先享题分科综合卷全国二卷
9、衡水金卷先享题分科综合卷2024英语一答案
10、2024衡水金卷先享题答案英语二
Unit 7 How much are these socks?2.(中考新考法·图片理解)What can you buyDo you want to know more?Come and havein the store?a look at my mother's store!國1.Sally's father is aA.teacherB.businessmanA.C.DC.farmerD.driver3.(中考新考法·细节多选)What color are the2.What does Sally's mother's store sell?skirts in the store?①Red.②White..③Green.A.Clothes.B.Food.④Purple.⑤Brown.C.School things.D.Sports things.A.①②③B.②③④3.Jack's mother wants to buy one kilogram ofC.①③④D.②④⑤strawberries and two kilograms of potatoes4.(中考新考法·单词还原)Which is suitabletoday.How much are they?(适合的)forA?A.10 dollarsB.11 dollarsA.NamesB.NumbersC.12 dollars.D.13 dollars.C.Kinds(种类)D.Prices4.What does the underlined word(画线单词)5.Which of the following(下列)is TRUE?“news”in Paragraph2mean(意思是)inA.You can go to the store at 7 am.Chinese?B.A pair of blue trousers is 40 yuan.A.报告B.广告C.消息D.故事C.You can buy a yellow T-shirt in the store.》4题解题技巧见讲册P50D.You can buy two pairs of socks for only 105.(中考新考法·推断文章结构)The structureyuan.(结构)of the passage is①②视频讲解①②③织Hello,everyone!My name is Sally.My3③father is a teacher in my school.He teaches()音②③④(4(④(4④中考新考法题math.I always go to school on foot with him.AC.DLook!The woman in a white T-shirt and blueⅣ.句子还原型阅读(每小题2分)trousers is my mother.My mother has a store.根据材料内容,从下面五个选项中选出能She sells fruit and vegetables.填入文中空缺处的最佳选项,使文章意思通You can see apples,bananas and strawber-顺、内容完整。ries in the store.These apples are 3 dollars perHello,I am Tina.Today is Sunday.So lotskilogram(每千克).How much are these banan-of people(很多人)go shopping.1.as?They are 5 dollars per kilogram.The straw-Many clothes are in the shop.All of themberries are 10 dollars per kilogram.But we havelook nice.And a lot of people try them ongood news for you.The strawberries are on sale).today.So you can buy them for 8 dollars per kilo-I want a pair of blue trousersgram.for school.They are 30 dollars.My father wantsHow about vegetables?We have tomatoes for a black sweater.It's 40 dollars.My mother buysonly 3 dollars per kilogram and potatoes for only 1 a dress in red.3.So it's very cheap.dollar per kilogram.And we have carrots for only It's just 20 dollars.4.Because he likes2 dollars per kilogram.playing basketball and collecting (sports83
